تجهیزات ساختمانی evno

اولین چیزی که هنگام ورود به آپارتمان می‌بینیم، درب ورودی ساختمان است و به ما ایده‌ای از دکوراسیون احتمالی خانه می‌دهد. درب‌های داخلی نیز می‌توانند با توجه به رنگ و نوع، روی دکوراسیون داخلی تاثیرات بسزایی بگذارند. با این حساب، خرید درب در واقع یکی از مهم‌ترین کارها است.

 اختصاص بودجه و وقت کافی برای خرید درب مناسب، باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری درب در آینده می شود.

با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را برای خریدن درب‌های ورودی و داخلی مناسب را به دست بیاورید.

معیارهای خرید درب مناسب

کاربرد درب‌های ورودی و داخلی متفاوت است اما برای هر دو معیارهای مشترکی وجود دارد که در این بخش به تک تک آن‌ها می‌پردازیم.

تجهیزات ساختمانی evno

بودجه

اولین عامل تعیین‌کننده برای خرید درب، میزان بودجه است. وقتی بودجه مشخصی را برای این کار تعیین می‌کنید، انتخاب‌هایتان محدودتر می‌شود و راحت‌تر درب مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید. و بهتر است برای آنکه بتوانید مناسب ترین انتخاب را انجام دهید یک بازه قیمتی مد نظر داشته باشید نه یک قیمت مقطوع.

عوامل مختلفی مانند جنس رویه ، کلاف و … استفاده شده و یراق درب بر قیمت نهایی تاثیرگذار هستند که به هر مورد به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

  •     قیمت برحسب جنس  درب

متریال معمول برای ساخت درب‌ها در ایران hdf  MDF، چوب، شیشه و فایبرگلاس است. که به عوامل دیگری چون ابعاد، جنس چوب و… مربوط است. به طور تقریبی، گران‌ترین این متریال‌ها شیشه است، در رتبه بعدی چوب قرار می‌گیرد و سپس ، فایبرگلاس و MDF به عنوان ارزان‌ترین متریال ساخت درب استفاده می‌شوند.

البته باید توجه داشت که انتخاب جنس درب خود به عواملی همچون محل نصب درب،آب‌وهوا، محل زندگی و…وابسته است .به عنوان مثال، درب سرویس‌های بهداشتی بهتر است از شیشه یا فایبرگلاس باشد زیرا همواره در معرض رطوبت بوده و امکان خراب شدن درهای چوبی در طولانی مدت وجود دارد.

انواع مختلفی از چوب یا متریال های دیگر در بازار وجود دارد که تنوع کارخانجات تولیدی و سطح کیفی آنها ممکن است شما را سرگرم کنند.

برای راحتی کار، ما درب ها را به 3 دسته معمولی , باکیفیت و لوکس تقسیم می‌کنیم.

درب‌های  معمولی:

معمولا از ارزان ترین موادی که می‌توان در ساخت درب‌ استفاده کرد از جمله HDF و HPL هستند ساخته می شوند و ساختار درونی درب ها نیز از سطوح کیفی متفاوتی برخوردار است که به عنوان مثال وجود شبکه شطرنجی چوبهای قید میانی یا استفاده از هانیکام ، یونولیت یا … این درها را به سطوح قیمتی مختلفی در رده خود تقسیم میکند اما قیمت نسبتاً ارزان این مواد، قطعا بر طول عمر آنها نیز تاثیر خواهد داشت.

درب‌های باکیفیت:

و در رده بعد از درهای از جنس mdf  قرار دارند که با روشها و مواد مختلفی روکش شده اند. که عمدتاً روکش چوب ، PVC و لمینت و رنگهای پوششی در این دسته قرار می‌گیرد.

دربهای لوکس :

 درب هایی که کاملا از جنس چوب طبیعی ساخته شده‌اند در این دسته قرا می‌گیرند. قیمت این درب‌ها وابستگی شدیدی به نوع چوبی که انتخاب می‌کنید و نوع رنگ آمیزی آنها دارد و مشتریان خاص خود را دارد و اقبال مردم برای استفاده از آنها خصوصا با رنگ آمیزی های خاص و متنوع پولیشی به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و تصعید گازهای مضر از ساختار درب روز به روز بیشتر میشود.

در بخش بعدی، مزایا و معایب متریال  های مورد استفاده در ساخت درب را به طور خلاصه ذکر می‌کنیم.

تجهیزات ساختمانی evno

MDF

مزایا

+ خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بهتر از چوب

+ خاصیت شکل پذیری با استفاده از ابزار مختلف

+ ابعاد پایدار (انبساط و انقباض کمتر از چوب طبیعی)

+ رنگ را به خوبی جذب می‌کند

+ چسب چوب را به خوبی جذب می‌کند

معایب

– متراکم‌تر از تخته سه‌لا و نئوپان

– ام‌دی اف بی کیفیت ممکن از در مجاورت با آب خراب شود

– در صورتی که Seal نشود، در مجاورت با رطوبت افزایش حجم خواهد داشت

– احتمال ترشح فرمالدهید و ایجاد حساسیت

تجهیزات ساختمانی evno

HDF

مزایا

+ ارزان‌تر از چوب و تخته سه‌لا است

+ در ابعاد بزرگ به فروش می‌رسد و می‌توان آن را آزادانه برش داد

+ خاصیت شکل پذیری با استفاده از ابزار مختلف

+ ابعاد پایدار (انبساط و انقباض کمتر از چوب طبیعی)

+نیازی به صافکاری با سمباده ندارد

+ رنگ را به خوبی جذب می‌کند

+ چسب چوب را به خوبی جذب می‌کند

معایب

– متراکم‌تر از تخته سه‌لا و نئوپان

– ام‌دی اف بی کیفیت ممکن از در مجاورت با آب خراب شود

– در صورتی که سیل Seal نشود، در مجاورت با رطوبت افزایش حجم خواهد داشت

– دوام پایین

تجهیزات ساختمانی evno

PVC

مزایا

           + ضد موریانه

           + دوام بالا

           + سبک

           + کیفیت بالا

           + مقاومت در برابر رطوبت

معایب

–         به دلیل وزن کم، برای درها ورودی مناسب نیستند

–         مقاومت کم در برابر شرایط محیطی

–         ضدآب نبودن

آشنایی با نحوه باز شدن درب

درب‌ها با توجه به کاربردی که دارند، به شیوه های مختلف باز می شوند.

با ما همراه باشید تا با انواع آن آشنا شوید.

تجهیزات ساختمانی evno

درب‌های ریلی

برای استفاده از این نوع درب‌ها، لازم است که روی دیوار و زمین، ریل و یا گایل قرار بگیرد. فریم اصلی درب روی این ریل ها حرکت می‌کند.

تعداد لنگه‌های این نوع درب‌ها بسته به میزان فضای خالی و کاربرد، می‌تواند از یک لنگه تا 4 لنگه و یا حتی بیشتر باشد.

تجهیزات ساختمانی evno

درب نرده‌ای

از این درب‌ها معمولا برای کارگاه‌ها و مغازه‌ها استفاده می‌شود. این نوع درب‌ها قابلیت جمع‌شدن بصورت افقی را دارند.

قطر این درها با توجه به طول مورد نیاز، متفاوت است.

تجهیزات ساختمانی evno

درب سوینگ ( پروانه ای)

لنگه‌ی این نوع درب‌ها به شکل خاصی به فریم وصل شده و باعث می شود درب از هر دو طرف باز شود.

این نوع از درب‌ها معمولا در رستوران‌ها، آشپزخانه و کافه‌ها استفاده می‌شود.

 

اکنون که اطلاعات کافی از انواع درب، جنس و قیمت آن‌ها دارید، می توانید با لحاظ نکات زیر  درب مناسب خود را انتخاب کنید

درب‌های داخلی

درب‌های داخلی خانه، تاثیر زیادی روی دکوراسیون داخلی منزل می‌گذارند. اگر به دکوراسیون داخلی منزل خود اهمیت می‌دهید، قبل از خرید، با یک طراح دکوراسیون داخلی مشورت کنید.

قدم اول برای انتخاب درب داخلی مناسب، اندازه‌گیری است. برای این کار کافی است که متر خود را بردارید بالا، وسط و پایین درب را بصورت افقی و سه بار دیگر چپ، راست و وسط درب را بصورت عمودی اندازه بگیرید و بیشترین میزانی که اندازه گرفتید را یادداشت کنید.

درب‌های مختلفی را می توانید به عنوان درب داخلی استفاده کنید که نام آن‌ها را در ادامه آورده‌ایم.

تجهیزات ساختمانی evno

درب‌های پنلی: مزیت این نوع درب‌ها در این است که به راحتی رنگ را جذب می‌کنند ومی‌توانید به هر شکلی که می‌خواهید آن ها را رنگ‌آمیزی کنید.

تجهیزات ساختمانی evno

درب‌های شیشه‌ای: عبور نور و زیبایی از مزیت‌های این درب‌ها هستند. عبور نور باعث می‌شود تا فضا بزرگ‌تر بنظر برسد.

برای انتخاب سمت و نحوه بازشوی درب نیز موارد زیر را در نظر بگیرید:

تجهیزات ساختمانی evno

درب‌های کشویی: درب‌های کشویی می‌توانند جنس‌های مختلفی مانند چوب، شیشه، آهن و … داشته باشند. از این نوع درب‌ها معمولا برای فضاهای کوچک استفاده می‌شود.

تجهیزات ساختمانی evno

درب‌های تاشو: این درب‌ها نیز برای فضاهای کوچک و کمدها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این درب‌ها وقتی بسته می‌شوند، تمیز و مرتب، در یک طرف فریم جمع می‌شوند.

سمت بازشو : در هنگام سفارش به این صورت بیان می شود که اگر شما از بیرون اتاق روبروی در ایستاده باشید و لولاها سمت چپ درب باشند درب را چپ بازشو و اگر سمت راست باشند آنرا راست بازشو می نامیم.

تجهیزات ساختمانی evno

درب‌های ورودی

بزرگ‌ترین اشتباهی که کسی می‌تواند انجام دهد، تحقیق نکردن قبل از خرید درب است که منجر به خرید درب اشتباه برای خانه می‌شود.

مهم‌ترین مرحله، اندازه‌گیری فریم درب است. این امر بسیار مهم است زیرا به شما کمک می‌کند تا از میان دربهای آماده نیز بتوانید درب مناسب برای خانه خود انتخاب کنید و منتظر ساخت آن نمانید.

برای این کار کافی است که متر خود را بردارید بالا، وسط و پایین درب را بصورت افقی و سه بار دیگر چپ، راست و وسط درب را بصورت عمودی اندازه بگیرید و از کمترین میزانی که اندازه گرفتید، 10 میلی‌متر کم کرده و اندازه را یادداشت کنید.

قیمت درب های ورودی بسته به  نوع، یراق، تکنولوژی مورد استفاده (مثل کلید کارتی، حسگر اثرانگشت، ضد سرقت بودن و…) و عوامل دیگر متغیر است.

از آن‌جا که درب ورودی منزل اولین سد دفاعی در برابر سودجویان است، بهتر است که درب مناسبی را تهیه کنید تا از خسارات احتمالی جلوگیری کنید.

درب‌های مختلفی را می توانید به عنوان درب ورودی استفاده کنید که نام آن‌ها را در ادامه آورده‌ایم.

تجهیزات ساختمانی evno

الواری( چوبی ): این نوع از درها از کنار هم قرار گرفتن الوار چوب‌های مختلف بوجود می‌آید.

تجهیزات ساختمانی evno

فلزی (آلومینیومی یا استیل ) : این درب ها نیازی به رنگ و نگهداری ندارند و برای ورودی ساختمان مناسب بوده و طرح هایی نیز برای درب ورودی منزل موجود بوده که امنیت بیشتری را فراهم نموده و تناسب بسیار خوبی با طراحی های مدرن دارند.

تجهیزات ساختمانی evno

دربهای ضد سرقت روکش شده با متریال های مختلف: این نوع درب‌ها علاوه بر ظاهر زیبایی که دارند، با تکنولوژی‌های پیشرفته ساخته می‌شوند تا زیبایی و امنیت را برای شما به ارمغان بیاورند  کلاف دور درب و ساختار درونی آنها به صورت یکپارچه از جنس ورق فولادی بوده و در برابر شکست و نفوذ بسیار مقاوم می باشد.

هرچند ممکن است درب های خانه، به ظاهر کم اهمیت بنظر برسند، ولی تاثیر بسزایی بر زیبایی و امنیت منزل و تفکیک بهینه فضا ها از یکدیگر دارند. درب ورودی منزل اولین تابلو و ویترین سلیقه شما به مهمانتان هست و قطعاً بیشترین القای معماری داخلی را در بدو ورود به میهمان یا خریدار القا میکند. بهتر است در بازسازی منزل قدیمی تان توجه ویژه ای به انتخاب درب ورودی داشته باشید. درب های اتاقی زیبا و مقاوم نیز بیانگر میزان اهمیت شما به فضاهای خصوصی خانه بوده و زیبایی خانه را چند برابر می کند بنابر این توصیه میشود همانطور که به انتخاب کابینت آشپزخانه اهمیت ویژه ای قائل هستید دربهای اتاق و کمد منزلتان را نیز جدی بگیرید. بهتر است از همان ابتدای کار بخشی از بودجه خود را برای این کار کنار بگذارید تا در انتهای کار با مشکلی که بیشتر افراد مواجه میشوند روبرو نشده و خرید مناسبی انجام دهید.

امروزی که این مطلب را برایتان آماده میکنیم برای یک منزل دو خوابه شما می بایست حدود 15 میلیون تومان بودجه برای خرید دربهای اتاق و کمد و ورودی و متعلقات آن کنار بگذارید تا بتوانید از میان دربهای خوب موجود در evno  انتخابی منحصر به فرد برای منزل خود داشته باشید. البته گزینه های مقرون به صرفه تری نیز در دسترس شما هست و انتخاب با شما است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.